Skip to content

167 South Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Aug 13, 2013

Property Information

Block11001
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class28
Description2S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,016
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,800
71%
Improvement Value:$109,000
29%
Total Assessment$370,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,874+5.9%
2024$9,322+3.1%
2023$9,044+0.8%
2022$8,973-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft1,016DeedBook 6178, Page 790Recorded9/11/2013

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 6019, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1910