Skip to content

207 South Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1901

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Jul 27, 2000

Property Information

Block11001
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,536
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
70%
Improvement Value:$159,100
30%
Total Assessment$524,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,957+5.9%
2024$13,176+3.1%
2023$12,783+0.8%
2022$12,683-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000
DeedBook 3865, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1901