Skip to content

213 South Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 1988

Property Information

Block11001
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class17
Description2S F G3
Dwellings2
ZoningR5
Sq Footage3,081
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,000
69%
Improvement Value:$169,500
31%
Total Assessment$554,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,766+5.9%
2024$13,940-0.5%
2023$14,012+0.8%
2022$13,903-3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925