Skip to content

229 South Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1936

Owner
---
Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Jun 13, 2025

Property Information

Block11001
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class19
Description2S S 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,258
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$357,000
61%
Improvement Value:$228,200
39%
Total Assessment$585,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,399+5.9%
2024$11,705+3.1%
2023$11,356+0.8%
2022$11,268-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
Sq Ft1,258DeedBook 6598, Page 1398Recorded7/24/2025

Property Sale

Sale
$961,000
Sq Ft1,258DeedBook 6569, Page 1439Recorded9/26/2024

Property Sale

Sale
$432,000
DeedBook 4793, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1936