Skip to content

247 South Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1923

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 5, 2012

Property Information

Block11001
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class16
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,624
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$361,000
73%
Improvement Value:$133,600
27%
Total Assessment$494,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,171+5.9%
2024$12,434+4.1%
2023$11,944+0.8%
2022$11,851-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 6149, Page 963

Property Built

Built

Year Built: 1923