Skip to content

255 South Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2005

Property Information

Block11001
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class18
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$361,000
62%
Improvement Value:$225,200
38%
Total Assessment$586,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,611+5.9%
2024$14,737+3.1%
2023$14,297+2.0%
2022$14,014-3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910