Skip to content

139 BroadmeadPrinceton, NJ 08540

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 1994

Property Information

Block11003
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class20
Description2S S F 1G
Dwellings1
ZoningE1
Sq Footage5,153
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,000
40%
Improvement Value:$764,700
60%
Total Assessment$1,284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,212+5.9%
2024$32,297+3.1%
2023$31,334+0.8%
2022$31,090+3.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905