Skip to content

531 Lake DrivePrinceton, NJ 08540

Built 2013

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2016

Property Information

Block8801
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page88

Building Details

Building Class21
Description2S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage5,309
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,290,500
45%
Improvement Value:$1,590,400
55%
Total Assessment$2,880,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,718+5.9%
2024$72,426+3.1%
2023$70,265+0.8%
2022$69,718+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$1,307,500
DeedBook 6124, Page 471