Skip to content

113 Herrontown LanePrinceton, NJ 08540

Built 1977

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Jul 1, 2010

Property Information

Block1101
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,000
58%
Improvement Value:$326,600
42%
Total Assessment$774,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,628+5.9%
2024$19,473+3.1%
2023$18,892+0.8%
2022$18,745+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$785,000
DeedBook 6064, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1977