Skip to content

59 Herrontown LanePrinceton, NJ 08540

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 1989

Property Information

Block1101
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,000
60%
Improvement Value:$314,700
40%
Total Assessment$779,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,763+5.9%
2024$19,602+3.5%
2023$18,932+0.8%
2022$18,784+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974