Skip to content

45 Herrontown LanePrinceton, NJ 08540

Built 1979

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jul 29, 2014

Property Information

Block1101
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,090
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
60%
Improvement Value:$296,500
40%
Total Assessment$746,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,879+5.9%
2024$18,767+3.1%
2023$18,207+0.8%
2022$18,065+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,090DeedBook 6201, Page 1096Recorded9/5/2014

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 2586, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1979