Skip to content

15 Regatta RowPrinceton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$901,000
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block11401
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page114

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningE1
Sq Footage1,540
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
74%
Improvement Value:$171,200
26%
Total Assessment$671,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,874+5.9%
2024$16,874+3.1%
2023$16,371+0.8%
2022$16,243+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$901,000
Sq Ft1,540DeedBook 6527, Page 973Recorded7/3/2023

Property Built

Built

Year Built: 1957