Skip to content

S.Harrison St-Dean MatheyPrinceton, NJ 08540

Last Sale Date
Oct 16, 2024

Property Information

Block11401
Lot1
QualifierD04
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page114

Building Details

Building Class10
Description56941SF-28 UNIT
Dwellings1
ZoningE1
Sq Footage---
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,000,000
18%
Improvement Value:$4,624,100
82%
Total Assessment$5,624,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$149,770+5.9%
2024$141,390+3.1%
2023$137,172+0.8%
2022$136,103+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0