Skip to content

425 Basin StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block11503
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page115

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage2,628
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
50%
Improvement Value:$273,600
50%
Total Assessment$543,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,085+5.9%
2024$13,297+3.1%
2023$12,900+15.6%
2022$11,163+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930