Skip to content

102 Autumn Hill RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jul 6, 2017

Property Information

Block1302
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,692
Acreage2.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,500
67%
Improvement Value:$209,300
33%
Total Assessment$638,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,011+5.9%
2024$16,059-0.8%
2023$16,190+0.8%
2022$16,064+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft2,692DeedBook 6293, Page 1645Recorded7/26/2017

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960