Skip to content

22 Autumn Hill LanePrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$653,000
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block1302
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF+DOME
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,434
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
64%
Improvement Value:$195,900
36%
Total Assessment$545,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,537+5.9%
2024$13,724+9.4%
2023$12,541+0.8%
2022$12,444+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$653,000
Sq Ft3,434DeedBook 6436, Page 1649Recorded4/5/2021

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 3671, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1980