Skip to content

110 Autumn Hill RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1979

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Mar 31, 2015

Property Information

Block1303
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,595
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,500
57%
Improvement Value:$281,100
43%
Total Assessment$652,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,379+5.9%
2024$16,406+3.6%
2023$15,839+0.8%
2022$15,715+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft3,595DeedBook 6215, Page 896Recorded4/7/2015

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 3106, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1979