Skip to content

130 Autumn Hill RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1977

Last Sale Price
$799,900
Last Sale Date
Jun 22, 2010

Property Information

Block1303
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage2.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,400
52%
Improvement Value:$356,000
48%
Total Assessment$741,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,743+5.9%
2024$18,639+2.9%
2023$18,117+0.8%
2022$17,976-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$799,900
DeedBook 6062, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1977