Skip to content

10 Beech Hill CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2001

Property Information

Block1403
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page14

Building Details

Building Class19
Description1.5SFR2GP
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage1.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
43%
Improvement Value:$582,500
57%
Total Assessment$1,014,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,016+5.9%
2024$25,505-0.2%
2023$25,556+0.8%
2022$25,357+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969