Skip to content

76 Crooked Tree LanePrinceton, NJ 08540

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$1,495,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block1403
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1 1/2 F P
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,542
Acreage1.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$425,500
55%
Improvement Value:$343,000
45%
Total Assessment$768,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,465+5.9%
2024$19,320+0.2%
2023$19,288+0.8%
2022$19,137+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,495,000
Sq Ft4,542DeedBook 6591, Page 1347Recorded5/22/2025

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 6168, Page 1627

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 4533, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1967