Skip to content

46 Ridgeview CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1969

Last Sale Price
$915,000
Last Sale Date
Nov 29, 2016

Property Information

Block2101
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description1.5S
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,907
Acreage1.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$528,000
59%
Improvement Value:$369,400
41%
Total Assessment$897,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,898+5.9%
2024$22,561+3.1%
2023$21,888+0.8%
2022$21,717-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$915,000

From:

To:

Sq Ft1,907DeedBook 6270, Page 1337Recorded12/12/2016

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 6043, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1969