Skip to content

37 Ridgeview CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1959

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 28, 2011

Property Information

Block2102
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,993
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$458,000
66%
Improvement Value:$240,600
34%
Total Assessment$698,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,604+5.9%
2024$17,563+3.1%
2023$17,039+0.8%
2022$16,906+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 6117, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1959