Skip to content

109 Ridgeview CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1990

Last Sale Price
$1,640,000
Last Sale Date
Jul 24, 2019

Property Information

Block2102
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page21

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,719
Acreage2.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$564,500
38%
Improvement Value:$929,800
62%
Total Assessment$1,494,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,793+5.9%
2024$37,567+3.1%
2023$36,446+0.8%
2022$36,162+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,640,000
Sq Ft6,719DeedBook 6375, Page 1491Recorded7/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 1990