Skip to content

254 Ridgeview RdPrinceton, NJ 08540

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2024

Property Information

Block2102
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page21

Building Details

Building Class20
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,580
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
31%
Improvement Value:$828,000
69%
Total Assessment$1,193,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,770+5.9%
2024$29,992-4.8%
2023$31,497-1.9%
2022$32,099+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6574, Page 1512

Property Sale

Sale
$1,550,000
Sq Ft4,580DeedBook 6504, Page 909Recorded10/25/2022

Property Sale

Sale
$1,475,000
DeedBook 5348, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1964