Skip to content

51 Ridgeview CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$488,000
Last Sale Date
Apr 27, 1993

Property Information

Block2102
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage2.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$565,500
68%
Improvement Value:$264,500
32%
Total Assessment$830,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,103+5.9%
2024$20,866+3.1%
2023$20,244+0.8%
2022$20,086+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$488,000
DeedBook 2679, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1955