Skip to content

263 Pretty Brook RdPrinceton, NJ 08540

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2013

Property Information

Block3501
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page35

Building Details

Building Class20
Description2SFRST2G
Dwellings1
ZoningR1AH
Sq Footage4,689
Acreage3.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$730,800
45%
Improvement Value:$883,200
55%
Total Assessment$1,614,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,905+5.9%
2024$45,224+3.1%
2023$43,875+0.8%
2022$43,533-0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,562,500
DeedBook 4461, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1961