Skip to content

42 Bouvant DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1987

Last Sale Price
$947,500
Last Sale Date
Jul 7, 1992

Property Information

Block2301
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description2SBR3G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage2.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,500
40%
Improvement Value:$747,200
60%
Total Assessment$1,251,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,333+5.9%
2024$31,468+3.1%
2023$30,529+0.8%
2022$30,291-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$947,500
DeedBook 2607, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1987