Skip to content

1131 Stuart RdPrinceton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Nov 1, 2002

Property Information

Block2301
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage2.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$476,000
49%
Improvement Value:$486,100
51%
Total Assessment$962,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,621+5.9%
2024$24,187-5.3%
2023$25,531+0.8%
2022$25,333+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$960,000
DeedBook 4402, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1970