Skip to content

251 Bouvant DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block2303
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description2SFR3G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage7,085
Acreage2.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$514,000
36%
Improvement Value:$895,400
64%
Total Assessment$1,409,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,532+5.9%
2024$35,432+4.5%
2023$33,914+0.8%
2022$33,650-5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000,000
Sq Ft7,085DeedBook 6610, Page 1392Recorded11/26/2025

Property Sale

Sale
$1,900,000

From:

To:

Sq Ft7,085DeedBook 6412, Page 1777Recorded9/8/2020

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook 5865, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1989