Skip to content

271 Bouvant DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1985

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
May 3, 2012

Property Information

Block2303
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,994
Acreage2.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,000
45%
Improvement Value:$612,700
55%
Total Assessment$1,113,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,658+5.9%
2024$27,998+3.1%
2023$27,163+0.8%
2022$26,952-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000
DeedBook 6149, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1985