Skip to content

31 Balcort DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block2401
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,632
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$515,000
75%
Improvement Value:$171,200
25%
Total Assessment$686,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,082+5.9%
2024$17,070-10.2%
2023$19,000-1.8%
2022$19,341+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft2,632DeedBook 6411, Page 501Recorded8/17/2020

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 6113, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1955