Skip to content

351 State RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Feb 27, 2019

Property Information

Block4201
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page42

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,502
Acreage2.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$362,900
53%
Improvement Value:$321,800
47%
Total Assessment$684,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,234+5.9%
2024$17,213+3.1%
2023$16,700+0.8%
2022$16,570+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft2,502DeedBook 6359, Page 1725Recorded3/5/2019

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,502DeedBook 6310, Page 1239Recorded12/19/2017

Property Sale

Sale
$770,000
DeedBook 5383, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1955