Skip to content

245 Arreton RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1990

Last Sale Price
$718,355
Last Sale Date
Jun 27, 1990

Property Information

Block2501
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page25

Building Details

Building Class19
Description2SBRFR3G&P5296
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage---
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,000
41%
Improvement Value:$720,700
59%
Total Assessment$1,224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,614+5.9%
2024$30,789+3.1%
2023$29,870+1.4%
2022$29,447+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$718,355
DeedBook 2532, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1990