Skip to content

182 Nassau St Unit 402Princeton, NJ 08542

Built 1984

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
May 9, 2018

Property Information

Block28.01
Lot18.07
QualifierC402
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class37
Description1S&BAL .32A
Dwellings1
ZoningCBCP
Sq Footage1,104
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
78%
Improvement Value:$107,000
22%
Total Assessment$482,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,836+5.9%
2024$12,117+3.1%
2023$11,756+0.8%
2022$11,664+17.9%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 6330, Page 1275Recorded6/15/2018

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 4090, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1984