Skip to content

13 Vandeventer AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1870

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2018

Property Information

Block28.01
Lot3
QualifierC01
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,750
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$368,300
75%
Improvement Value:$123,300
25%
Total Assessment$491,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,091+5.9%
2024$12,359+4.2%
2023$11,861+0.8%
2022$11,768+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 2999, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1870