Skip to content

38-40 Leigh AvePrinceton, NJ 08542

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 2003

Property Information

Block6907
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR9
Sq Footage1,760
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
64%
Improvement Value:$124,200
36%
Total Assessment$349,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,299+5.9%
2024$8,779+3.1%
2023$8,517+0.8%
2022$8,451+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940