Skip to content

44 Moore StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1900

Last Sale Price
$965,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block28.03
Lot63
QualifierC03
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page137

Building Details

Building Class20
DescriptionCONDO-SF
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,378
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
41%
Improvement Value:$472,800
59%
Total Assessment$797,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,245+5.9%
2024$20,057+3.1%
2023$19,458+0.8%
2022$19,307+91.5%
Property History

Property Sale

Sale
$965,000
Sq Ft1,378DeedBook 6453, Page 1094Recorded8/23/2021

Property Sale

Sale
$905,000
Sq Ft1,378DeedBook 6386, Page 1169Recorded11/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900