Skip to content

51 Bertrand DrPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$1,399,999
Last Sale Date
Jul 17, 2023

Property Information

Block3203
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,514
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$503,000
69%
Improvement Value:$230,700
31%
Total Assessment$733,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,538+9.0%
2024$17,925+3.1%
2023$17,390+0.8%
2022$17,255+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,399,999
Sq Ft2,514DeedBook 6530, Page 1357Recorded8/7/2023

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 4130, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1960