Skip to content

55 RollingmeadPrinceton, NJ 08540

Built 1951

Last Sale Price
$1,330,000
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block7601
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,533
Acreage1.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$533,700
69%
Improvement Value:$239,700
31%
Total Assessment$773,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,596+5.9%
2024$19,443+3.1%
2023$18,863-6.1%
2022$20,096+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,330,000
Sq Ft2,533DeedBook 6564, Page 1352Recorded8/6/2024

Property Sale

Sale
$831,000

From:

To:

Sq Ft2,532DeedBook 6312, Page 1693Recorded1/9/2018

Property Sale

Sale
$477,500
DeedBook 4474, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1951