Skip to content

175 Bertrand DrPrinceton, NJ 08540

Built 2016

Last Sale Price
$1,850,000
Last Sale Date
Oct 5, 2018

Property Information

Block3204
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page32

Building Details

Building Class20
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage4,843
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$514,000
31%
Improvement Value:$1,152,000
69%
Total Assessment$1,666,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,366+5.9%
2024$41,883+3.1%
2023$40,634+0.8%
2022$40,317+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,850,000

From:

To:

Sq Ft4,843DeedBook 6352, Page 511Recorded12/18/2018

Property Sale

Sale
$1,999,999

From:

To:

Sq Ft4,843DeedBook 6257, Page 1908Recorded8/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,860DeedBook 6212, Page 1699Recorded2/23/2015