Skip to content

191 Bertrand DrPrinceton, NJ 08540

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$1,204,000
Last Sale Date
Mar 24, 2022

Property Information

Block3204
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2SF2GP
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,503
Acreage0.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$501,000
60%
Improvement Value:$329,600
40%
Total Assessment$830,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,119+5.9%
2024$20,881+13.9%
2023$18,327+0.8%
2022$18,184+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,204,000
Sq Ft2,503DeedBook 6482, Page 1775Recorded4/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1969