Skip to content

1163 Stuart RdPrinceton, NJ 08540

Built 1982

Owner
---
Last Sale Price
$1,293,000
Last Sale Date
Jul 23, 2025

Property Information

Block3701
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page37

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,794
Acreage2.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$484,000
63%
Improvement Value:$283,700
37%
Total Assessment$767,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,194+6.0%
2024$19,050-5.8%
2023$20,221+0.8%
2022$20,061+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,293,000
Sq Ft2,794DeedBook 6598, Page 1620Recorded7/28/2025

Property Built

Built

Year Built: 1982