Skip to content

6 James CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1986

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block6705
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2SF&B2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,748
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$453,000
51%
Improvement Value:$432,000
49%
Total Assessment$885,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,568+5.9%
2024$22,249+3.1%
2023$21,585+0.8%
2022$21,417+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft2,748DeedBook 6244, Page 1289Recorded3/23/2016

Property Sale

Sale
$1,202,000
DeedBook 5192, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1986