Skip to content

910 Stuart RdPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jul 1, 2013

Property Information

Block3901
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page39

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage4,072
Acreage2.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$426,000
51%
Improvement Value:$412,800
49%
Total Assessment$838,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,337+5.9%
2024$21,087-2.7%
2023$21,678+0.8%
2022$21,509+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft4,072DeedBook 6174, Page 581Recorded7/16/2013

Property Built

Built

Year Built: 1980