Skip to content

27 Alexander StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1830

Last Sale Date
Sep 10, 2024

Property Information

Block40.01
Lot9
QualifierD02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page150

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR3MP
Sq Footage3,318
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,300
72%
Improvement Value:$174,500
28%
Total Assessment$614,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,372+5.9%
2024$15,456
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1830