Skip to content

380 State RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2007

Last Sale Price
$1,260,000
Last Sale Date
Jul 30, 2009

Property Information

Block4101
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page41

Building Details

Building Class20
Description1S F
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage4,487
Acreage1.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,000
28%
Improvement Value:$826,200
72%
Total Assessment$1,140,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,364+5.9%
2024$28,665+3.1%
2023$27,809+0.8%
2022$27,593+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,260,000
DeedBook 6012, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 2007