Skip to content

34 Maybury Hill RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1999

Last Sale Price
$1,395,000
Last Sale Date
Aug 6, 2020

Property Information

Block5703
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class19
Description1.5SBR3G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage4,087
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
42%
Improvement Value:$678,800
58%
Total Assessment$1,178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,391+5.9%
2024$29,635-5.0%
2023$31,190+0.8%
2022$30,947+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,395,000

From:

To:

Sq Ft4,087DeedBook 6414, Page 1234Recorded9/21/2020

Property Sale

Sale
$1,270,000
DeedBook 6081, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1999