Skip to content

364 Mt Lucas RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2001

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Aug 17, 2006

Property Information

Block4201
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page42

Building Details

Building Class19
Description2SBRFR2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage---
Acreage1.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,500
43%
Improvement Value:$568,300
57%
Total Assessment$989,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,358+5.9%
2024$24,884+3.1%
2023$24,141+1.7%
2022$23,743+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000
DeedBook 5447, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 2001