Skip to content

256 Bunn Drive Unit #5Princeton, NJ 08540

Commercial

Last Sale Price
$958,300
Last Sale Date
Aug 1, 1996

Property Information

Block4301
Lot5
QualifierC05
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description6186SFMEDOFF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$494,900
46%
Improvement Value:$587,700
54%
Total Assessment$1,082,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,830+5.9%
2024$27,217+3.1%
2023$26,405+0.8%
2022$26,199+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$958,300
DeedBook 3099, Page 214