Skip to content

256 Bunn Drive Unit 6Princeton, NJ 08540

Commercial

Last Sale Price
$1,215,000
Last Sale Date
Nov 30, 1995

Property Information

Block4301
Lot5
QualifierC06
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
DescriptionMEDOFF/6551/SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$524,100
46%
Improvement Value:$615,900
54%
Total Assessment$1,140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,358+5.9%
2024$28,660+3.1%
2023$27,805+0.8%
2022$27,588+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,215,000
DeedBook 3011, Page 324